Zadejte e-mail pro zasílání aktualit
Pro registraci Vašeho e-mailu Vám bude zaslán aktivační e-mail. Řiďte se jeho instrukcemi.
Přidat vlastní novinku

Letohrad
Destinační společnost Východní Čechy
Orlické hory a podorlicko
Sdružení obcí Orlicko
Království Orlice


Najdete nás také na:
Facebook

Putování po historických městech Čech, Moravy a Slezska
 • Petr Jilemnický
  ur. 18 marca 1901 + 19 maja 1949
  Artysta narodowy - pisarz, urodził się w budynku dzisiejszego Muzeum Miejskiego, na którym widnieje jego płyta pamiątkowa.
  (Víťazný pád (Zwycięski upadek) 1929, Zuniaci krok (Dźwięczny krok) 1930, Pole neorané (Pole nieorane) 1932, Kus cukru (Kawałek cukru) 1934, Kompas v nás (Kompas w nas) 1937, Kronika = Vítr se vrací (Kronika = Wiatr powraca) 1947).
  Spoczywa na bratysławskim cmentarzu Slavín.


 • František Ladislav Hek
  ur. 11 kwietnia 1769 w Dobrušce + 4 września 1847 w Novym dvoře w Letohradzie, budziciel narodowy
  (pomnik przy dzwonnicy kościelnej z 1924 roku), najmłodszą córkę Heka, Ludmilę wydano za mąż za tutejszego justycjariusza patrymonialnego V. Štolovskiego. Organizowała tu kółko czytelnicze, czasami nawet amatorskie przedstawienia teatralne, w których występowała m.in. jej córka Aninka.


  František Ladislav Hek


 • Ignác (Hynek) Umlauf
  ur. 12 sierpnia 1821 + 8 września 1851 w Kyšperku, malarz
  niezmiernie utalentowany, cesarz Franciszek I podarował jego akwarelę "Żebrzące dzieci" królowej Anglii, Wiktorii podczas jej wizyty w Wiedniu.


Ignác (Hynek) Umlauf


 • Jan Umlauf
  ur. 21 maja 1825 + 9 stycznia 1916 w Kyšperku, malarz
  Portretował wielu przednich mieszczan w Kyšperku, Ústí nad Orlicí i innych miastach, najwięcej czasu poświęcał sztuce sakralnej, jego obrazy zdobią ponad 100 kościołów w okolicy Kyšperka, w regionie Ústeckim i Lanškrounskim, na Morawach, a nawet w bardziej odległych regionach Czech, np. 66 obrazów na Świętej Górze koło miejscowości Příbram.


Jan Umlauf

 • Alfons Mucha
  ur. 1860 + 1939, malarz secesyjny
  Przebywał w Kyšperku w czasie wakacji w 1934 i 1935 roku w budynku Szkoły Pracy im. Masaryka, obecnego liceum zawodowego, dla praskiego zespołu śpiewaczego Hlahol malował obraz Píseň a obrázek (Pieśń i obrazek), Bol dívky (Żal dziewczyny) do kroniki miejskiej, zaś w 1935 roku - Dobytí Nymburka husity (Zdobycie Nymburka przez Husytów) (mieszkał w willi Künzla pod numerem 474). Alfons Mucha jest honorowym obywatelem naszego miasta, do tej pory jego imię nosi charakterystyczna lipa obok dworu lukavickiego. Alfons Mucha jest znany również jako autor monumentalnego cyklu "Epopeja Słowiańska" oraz pierwszych czechosłowackich znaczków pocztowych (Hradczany).


A. Mucha podczas pracy w Szkole Pracy im. Masaryka w Letohradzie


 • Karel Vojáček
  ur. 1 grudnia 1855 + 30 grudnia 1935
  W latach 1894 - 1911 powiatowy hetman w Žamberku, ze względu na swoją dobroczynność i patriotyzm był wyjątkowy wśród ówczesnych hetmanów powiatowych, usiłując o wzrost gospodarczy i złagodzenie biedy, a także o rozwój kulturalny regionu Žamberskiego (70 km dróg awaryjnych, subwencje państwowe na ziarna siewne, zupy w szkołach, wsparcie i promocja owocarstwa, koronczarstwa, hodowli królików, zbiorów ziół i innych dodatkowych dochodów obywateli). To jego zasługą w Kyšperku założona została pinakoteka szkolna - Galeria Vojáčka - we wrześniu 1904 roku podczas uroczystości wyświęcenia szkoły.


 • Antonín Krčmařík
  ur. 6 kwietnia 1860 Bohdaneč + 24 lipca 1940 szpital Hradec Králové
  Dyrektor szkoły, kronikarz miasta, prezes towarzystwa amatorów teatru Kolár, towarzystwa upiększającego, czołowy działacz straży pożarnej, klubu turystów, zasłużył się o utworzenie Muzeum Miejskiego, a także o założenie wszystkich parków miejskich i zadrzewienie zaułków.


 • Jan Taušl
  Miejscowy rodak, wpierw ubogi uczeń rzemiosła obuwniczego i robotnik, później ksiądz i proboszcz Czechów amerykańskich w Milwaukee w Stanach Zjednoczonych, po I wojnie światowej przekazał Kyšperkowi 724.000 koron na cele humanitarne. Ojciec Taušla przez wiele lat mieszkał przy ulicy nazwanej imieniem jego syna, w ówczesnym szpitalu izolacyjnym pod numerem domu 271


 • Antonín Buchtel
  +1882
  Miejscowy arcyksiądz i wikary, rodak z Klášterca nad Orlicą, wielki miłośnik muzyki. Zgromadził drogocenną kolekcję instrumentów muzycznych, która w Muzeum Narodowym w Pradze stanowi dział o nazwie Buchtelinum. Podarował miastu Dom Ubogich nr 212, pierwotnie wzniesiony jako Pierwsza Uprzywilejowana Fabryka Zapałek w Królestwie Czeskim, w której produkowano zapałki wcześniej niż w fabryce Sušice.


 • Ignác Dětřich (Hynek Jetřich) Vitanovský z Vlčkovic
  + 10 maja 1681 w wieku 37 lat
  Uwolnił obywateli Kyšperka od poddaństwa i pańszczyzny za opłatę roczną w wysokości 40 złotych reńskich, założył szpital dla ubogich, sześć cechów rzemieślniczych, wymógł dla miasta różne przywileje, w 1680 roku przebudował tutejszą twierdzę na zamek i wzniósł obecny kościół parafialny p.w. św. Wacława. Jego portret autorstwa Karola Škréty, przechowywany na zamku w Rychnovie nad Kněžną, należy do najcenniejszych skarbów sztuki czeskiej.


 • František Skála
  ur. 25 kwietnia 1882 Kunčice + 8 stycznia 1957 Letohrad
  Kronikarz miasta, pierwotnie z zawodu urzędnik zakładu tekstylnego, później handlowiec, w wolnych chwilach zajmował się historią tutejszego miasta i regionu, w 1929 roku przygotował historycznie zakrojony Pamiętnik Sokolski, w 1941 roku sporządził kartę pamiątkową z okazji 100-lecia teatru amatorskiego w Kyšperku, w 1948 roku wydał książkę pt. "Kyšperk I. - Historický nástin stavebního vývoje města Kyšperka" ("Kyšperk I. - Zarys historyczny rozwoju budowlanego miasta Kyšperk").


Kulturní centrum Letohrad

Václavské nám. 77

561 51 Letohrad

IČO: 70964891

tel.: 465 622 092

e-maily: info@letohrad.eu, muzeum@letohrad.eu, kultura@letohrad.eu, knihovna@letohrad.cz


Ředitel:
Jaroslav Moravec
tel.: 465 622 255
e-mail: jaroslav.moravec@letohrad.eu

Dnes je

Svátek má :

Z naší fotogalerie

Zámek Radnice