Zadejte e-mail pro zasílání aktualit
Pro registraci Vašeho e-mailu Vám bude zaslán aktivační e-mail. Řiďte se jeho instrukcemi.
Přidat vlastní novinku

Letohrad
Destinační společnost Východní Čechy
Orlické hory a podorlicko
Sdružení obcí Orlicko
Království Orlice


Najdete nás také na:
Facebook

Putování po historických městech Čech, Moravy a Slezska
Muzeum Rzemiosł w Novym Dvoře w Letohradzie otwarto w Międzynarodowym Dniu Muzeów 18 maja 2000 roku. Zajmuje ono trzy górne piętra zabytkowego obiektu byłego spichlerza z roku 2000.

Muzeum założył i prowadzi miejscowy przedsiębiorca Pavel Tacl. Muzeum Rzemiosł o powierzchni 720 m2 jest największym muzeum swego rodzaju w Republice Czeskiej, jego znaczenie sięga formatu europejskiego. Corocznie muzeum odwiedzi ponad 20 tysięcy zwiedzających. Ekspozycja w wyposażonych warsztatach przedstawia spójny wizerunek ponad 40 rzemiosł najczęściej z początku XX wieku.

Pierwsze piętro przybliża rzemiosła i warsztaty rzemieślnicze, np.: unikalny, w pełni wyposażony warsztat paramentarski, który działał w pobliskim miasteczku Jablonné nad Orlicí. Według dostępnych informacji to jedyna tego typu ekspozycja w Czechach. Wśród rzemiosł drzewnych występuje tu: kołodziejstwo, bednarstwo, gonciarstwo, stolarstwo czy rzeźbiarstwo artystyczne. Rzemiosła metalowe reprezentuje kowal, ślusarz i zegarmistrz. Rzemiosła zapewniające tkaniny i ubrania to krawiec, kożusznik i szewc. Wśród bardziej nowoczesnych znajdziemy kapelusznika czy fotografika. Do rzemiosł budowlanych należy zdun, cegielnik i kamieniarz.

Drugie piętro muzeum rozpoczyna się od zwiedzania izby przedstawiającej życie na wsi 100 lat temu. Za narzędziami i sprzętem używanym do obróbki pola w celu uprawy zbóż znajduje się nieco obszerniejsza ekspozycja muzeum - młynarstwo. Ekspozycja jest złożona z kilku zlikwidowanych młynów, znajduje się tutaj wszystko co do młyna należało - od koła wodnego o średnicy 6 m począwszy, na sprzęcie mielącym z podłączonymi maszynami młyńskimi kończąc. Dla zrozumienia całego procesu służy również unikatowy model młyna z 1905 roku. Następnie wejdziemy do piekarni z piecem rusztowym ogrzewanym odgórnie. Do ciekawostek należy na przykład list wyuczenia preclarza z 1813 roku. List ten jest znaczący z tego powodu, że jest to drugi znany list w Republice Czeskiej. Inne ekspozycje przybliżają przetwórstwo wyrobów mleczarskich, prezentując np. różne rodzaje masielnic, prasy do twarogu itp.

Trzecie piętro to przede wszystkim usługi pożyteczne dla całego społeczeństwa (strażak, strażnik, kolejarz, gospodarz, a w późniejszym okresie również zawód szczotkarza, których było dużo w naszym regionie). Rzemiosło rymarskie przedstawi nam siodlarz. Patrząc na klasę szkolną bez trudu można sobie wyobrazić dzieciństwo naszych przodków.
Czynne w okresie
kwiecień - październik
codziennie w godz. od 9 do 17

listopad - marzec
Pn - Pt w godz. od 9 do 16
So - Nd po wcześniejszym umówieniu
Telefon: 465 622 160

Centrum Społeczne Nový Dvůr

Dodatkowe informacje nt. Muzeum Rzemiosł pod adresem: www.muzeumremesel.cz
Kulturní centrum Letohrad

Václavské nám. 77

561 51 Letohrad

IČO: 70964891

tel.: 465 622 092

e-maily: info@letohrad.eu, muzeum@letohrad.eu, kultura@letohrad.eu, knihovna@letohrad.cz


Ředitel:
Jaroslav Moravec
tel.: 465 622 255
e-mail: jaroslav.moravec@letohrad.eu

Dnes je

Svátek má :

Z naší fotogalerie

Zámek Radnice